Küçük Ayı Serisi – Martin Waddell / Barbara Firth

Kır Çiçeği Yayınlarından ne kadar da çok kitabımız olduğunu farkettim. 2-6 yaş grubuna uygun içerikte ve görsellerin harika olduğu kitaplar yayınlıyorlar. Bizde elimizdekileri severek okuyoruz.

1-4 yaş için Küçük Ayı serisini öneririz. Biz hala sırasıyla okuyoruz ve çok hoşumuza gidiyor. Serinin ilk kitabı Seninle Ben, Küçük Ayı.

Ayıcık annesiyle oyun oynamak ister. Ama annesinin çok işi vardı. Küçük ayı önce annesine yardım eder, sonra kendi kendine ayı oyunları oynar ve en sonunda annesi ile oyunlar oynar. Akşam olduğunda yorgun ama mutludur. “Ne güzel oynadık bugün seninle ben Küçük Ayı” diyerek eve dönerler.

Çocukları günlük işlere dahil etmek hem onların motivasyonları, kendilerine güvenleri, hem de motor gelişimleri için çok güzel. Yapılan araştırmalar ebeveynlerin %82’sinin ev işlerine yardım ederek büyüdüğünü, ama sadece %28’inin çocuklarından ev işlerine yardım istediğini söylüyor.

Çocukların kendi kendilerine vakit geçirebilmelerinin ne kadar önemli olduğu da malum. Bölünmeden, yönlendirilmeden, kurgulanmamış oyun zamanları gelişimleri için gerekli.

Bu kitapla bu iki konuyu çocuklarınıza ritimli bir okuma ile verebilir, üzerinde konuşabilir, yeri geldiğinde Küçük Ayı’yı örnek olarak gösterebilirsiniz.

İkinci kitap ormanda gezip yorulan anne ayı ile küçük ayının eve dönüş yolculuklarını anlatıyor. Bilinmeyenlerle dolu ormandaki yolculuk oldukça zevkli.

Üçüncü kitapta akşam olmuş, küçük ayı uyumak için yatağına yatmıştır. Annesi şöminenin karşında anne kitabını eline alır. Fakat küçük ayıyı bir türlü uyku tutmaz. Korktuğunu söyler annesine. En minikten, en büyüğüne kadar annenin getirdiği fenerler de işe yaramaz. Son çare karanlıktan korkan küçük ayıyı kucaklar anne ayı ve en büyük karanlığa dışarıya çıkarır. Ay ve yıldızlar parlar gökte. Karanlığı anlayan küçük ayı annesinin güvenli kollarında uyuyakalır.

Karanlık korkusu olan çocuklar için özellikle başarılı bir karanlık anlatımı.

İyi okumalar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s