Gülhane, Yerebatan Sarnıcı ve Sultanahmet

11 Bu bizim cumartesi planımızdı.

Gülhane Parkı’ndan başladık. Bahar gelmiş. Ağaçların yıllanmışlığı, çiçeklerin güzelliği ve çimenlere yayılmış insanların huzuru pek iç açıcı idi. İçinde minik bir çocuk parkı olması çocuklar için de cazip kılıyor parkı. Gerçi çocuk bol, park alanı kısıtlı.

Ela ile Ege birer çubuk buldular. Onunla çimenlerin arasındaki toprağı eşip, temizlediler. Tüm park boyunca işimiz var, çalışmamız gerek diyerek gayet keyifli ve kendilerini adamış bir şekilde dolandılar. Ege için günün en güzel kısmıymış bu kısım.

12
Sonra Yerebatan Sarnıcı’na yürüdük. Yolda yanımızdan geçen tramvaylar Ege için çok eğlenceli oldu. Tren dönemini atltmış olsak da ilk göz ağrımız denebilir.

Yerebatan Sarnıcı, girebilmek için uzun kuyruğu beklemeye değer bir güzellik. Loş ve nemli bir havası var. Yukarıdan tıp tıp damlayan sular çocukları çok eğlendirdi. İçindeki balıklara Türkler, sütunlara yabancılar ilgi gösteriyordu genelde. Ela’nın günü en sevdiği bölümü bu olmuş. Gerçekten büyülü bir atmosfer. Ege yukarıdan damlayan suların nasıl oluştuğunu merak etti. Anlattık ve akşam döndüğümüzde bize anlatıyordu: “sular önce buhar olur, yukarıya çıkar, sonra donar, su olur, kafamıza düşer, sonra yine buhar olur”.

Derken bir kebapçıda aldık soluğu. Yedik de yedik. İlk defa Konya pidesi yedim ve çok hoşuma gitti.

Ardından sanki o kebapları götüren biz değilmişcesine çocuklar birer simit ve birpaket bisküvi yediler. Doymuş olmalarına rağmen yemeye devam etmeleri Ela’nın en çok hoşuna giden ikinci şeymiş gün boyunca.

Ayasofya’yı hayranlıkla izledik. Sultanahmet’in bahçesinde, güneşin altında, suların durup durup havaya salınmalarını keyifleseyrettik. Sohbet ettik. Dinlendik. Etrafı seyrettik. Bu arada banklarda maymunluk yapıp durdu çocuklar.

Yine Gülhane’ye yürüdük ve oradan evimize döndük. Ege arabada uyudu. Saat 5:30’du. Sabah 7’de uyandı 🙂 Ela da banyo bile yapamadı ve uykuya geçişi 3 saniye kadar sürdü. Hepimiz çok güzel bir gün olduğu konusunda hemfikir uykuya teslim olduk.

Bahar sona ermeden, sıcaklar bastırmadan bir gününüzü mutlaka ayırın bu rotaya. Çocuklar kadar siz de keyif alacaksınız eminim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s