İş Bankası Kültür Yayınları / Elif Serisi

5 yaş civarındaki Elif’in maceralarını anlatan bir seri. Çocuklar 2 yaş civarlarındayken başlayıp, hala severek okuduğumuz kitaplardan. Hikayeler güzel kurulmuş, resimler ayrıntılı ve oyunlaştırmaya müsait. Ayrıca konuları itibariyle bize bazı konularda çok yardımcı oldu. İşte bizdeki bazı Elif kitapları ve nasıl yararlandığımız:

Kitap Elif’in çürük dişi için diş doktoruna gidiş macerasını anlatıyor. Arkadaşlarının anlattıkları ile önce korkan Elif, babasının olayı anlatması ile rahatlıyor.

İlk kez diş doktoruna gitmeden önce bu kitabı okuduk. Dişçide neler olacağı ile ilgili konuştuk. Belki biraz gıdıklanabileceği ve ağzını kapatmaması gerektiği için rahatsız olabileceğini anlattım. Dişçide hiç sorun yaşamadık ve her bir aşamayı Elif’le bağlantılı olarak hatırladık. Eve gelince hepimizin dişleri itinayla birkaç kez kontrol etti, kardeşine anlattı da anlattı.

Evde kendi kendine gürültülü bir müzik yapan Elif’in anne ve babası onu bir müzik okuluna yazdırıyor. Burada ses ve müzik ilişkisini, hayatın ritminin müzikle eşleşmesini çocuk gözüyle keşfediyor. Hatta sonunda bir gösteri yaparak anne ve babasını çok mutlu ediyor Elif’imiz.

Evdeki çanak çömleği müzik aleti yapmayan çocuk yoktur herhalde. Bizim bıdıklar da bu konuda pek maharetli. Özellikle de Ege. Bu kitap üzerinden müzikle ilgili epey konuştuk. Sonrasında dansa bağladık olayı. Şu anda evde davul, darbuka, flüt, org ve bilimum müzik aleti ile şarkılı çengili gösterilerimiz sürüyor tam gaz.

Ailece denize giden Elif, yanına şişme timsahı Yeşil’i de alıyor. Denizde bir boğulma tehlikesi atlatan Yeşil, insanları da korkutuyor. Bir cankurtaran imdada yetişiyor neyse ki. Sonra Elif Yeşil’i kum havuzunda güvenli bir yere koyarak, babası ile beraber denizin keyfini çıkarıyor.

Özellikle deniz mevsimi öncesinde heyecanlarına eşlik etti bu kitap. Bu sayede denizle, kumda oynamakla, simit kullanmakla ilgili epey muhabbet ettik. Denizi ve suyu çok seven çocuklar olarak, deniz özlemlerini gidermek için kışın da iyi geliyor bize.

Elif’in ilkokula başlama macerası. Okulun ilk günü, kaydolma, öğretmeni ve sınıf arkadaşları ile tanışma faslı.

Her ne kadar olay Fransa’da geçse de okula başlama sürecinde yardımcı oldu bize. Fransa’da çocukların okul öncesi doktor kontrolünden geçtiği ve okulun ilk günü kocaman bir külah şeklinde hediye almalarını saymazsak bizimle ilintilendirilebilir. Mesela kimler olacak sınıfta, öğretmeni nasıl biri, neler yapacaklar, kimler okula gider gibi. Çantasını hazırlarken epey bir gönderme yaptık kitaba. Esas bu sene kızım ilkokula başlarken yararlanacağız gibi geliyor.

6 yaşına giren Elif’in doğumgünü kutlaması. Önce okulda bir minik kutlama, sonra evde eğlence. Kimlerin davet edileceği, ikramların hazırlanması, evin süslenmesi, oyunların hazırlanması aşamalarına Elif’le beraber eşlik ediyoruz. Sonra da bahçede define avcılığından, korsanlığa, ağızla puding yeme yarışmasından, çuval yarışmasına katılıyoruz.

20141019_16452220141019_164610

Bizim en eğlenerek okuduğumuz Elif kitaplarından. Korsancılık oyunu mesela birkaç fular feda etsem de, çocukların epey eğlendikleri bir oyun oldu.

Elif’in rutin doktor kontrolüne gitmesini anlatan, serinin bence en yararlı kitabı.

Ela da Ege de her doktor kontrolünde sırayla Elif’in başına gelenleri anlatırlar. Önce sırtımız ve karnımızın içindeki organların nasıl olduklarını sormak için doktor telefonla sırtımızı ve karnımızı dinler. Sonra mamalar nereye gidiyor diye ağzımızın için kontrol edilir. Mümü var mı diye burnumuza bakılır. Kulakta börtü böcek var mı diye ışık tutulur. Boyumuz ve kilomuza bakılır ne kadar büyüdüğümüzü anlayabilmek için. Ve neredeyse tüm doktor kontrollerimiz gayet neşe içinde, sakin ve heyecanlı geçti bu sayede.

Bahar bayramı (Paskalya) yaklaşırken Elif’in evinde de hazırlıklar başlar. Bahçedeki otlar temizlenir, dallar budanır. Bu dallardan güzel bir bahar ağacı yapar Elif ve kardeşi. Bayram için yumurtalar rengarenk boyanır. O akşam büyük bir şenlik ateşi yakılır. Çevresinde ateşi izleyerek eğlenir tüm mahalle. Bu esnada bahar tavşanının hayatı biraz tehlikeye girse de, son anda kurtulur ve olay tatlıya bağlanır.

Serinin ilk aldığımız kitabı. Ne yazık ki Paskalya ile ilgili yaşayarak öğrenme şansları yok kuzuların. Bu kitap aynı zamanda bizim kutladığımızdan farklı bayramların da olabileceği fikriyle tanıştırmak için güzel. Sonuçta bayramlar hep güzeldir değil mi? Tavşanın durumuna biraz üzülseler de başlangıçta, sonradan alıştılar sonunda tatlıya bağlanmasına. Ha bir de okulda hep yapılan klasik pamuk arasında fasulye yetiştirme deneyi vardır ya; Elif otlarla yapıyor ve hatta büyüyen otlardan sandviç bile oluyor.

Güzel seri.

Reklam

İş Bankası Kültür Yayınları / Elif Serisi” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s