Yoldan Gönüllü Çıktım – Beliz Kudat

Guatemala, bizim bildiğimiz adıyla Maya ülkesi, yüzyıllarca süren İspanyol sömürgeciliği, ancak 1996’da sona eren, 40 yıl süren iç savaş, uyuşturucu baronları, her anlamda yoğun ABD sömürgeciliği sayesinde eğitimsiz ve fakir kalmış bir ülke. Yetersiz beslenme ve doğum sırasında ölümlerde dünyada 3. sırada. Pek çok Afrika ülkesine göre bile oldukça kötü durumda.

Beliz Kudat eski bir beyaz yakalı, gazeteci. Şimdilerde gezgin, gönüllü.

İşten bunaldığı, kendini sorguladığı bir dönemde bu ikilinin yolları keşisiyor. Beliz kendini Guatemala’da bir yetimhanede gönüllü olarak buluyor.

İşte aşağıdaki kitap, o dönemde bloğunda anlattığı bu serüveni karar alma sürecinden başlayıp, Orta Amerika gezilerine uzanarak anlatıyor. İlk bölümde yolculuğunun nedenlerini, nasıllarını anlatıyor. İkinci bölüm ise yetimhane sonrası yolculukları ve bu serüven sırasında akrşılaştığı insanları anlattığı bölüm.

Kitap akıcı, rahat okunan bir dille neredeyse tüm beyaz yakalıların imrendiği bir hayat dilimini sunuyor. Bu anlamda oldukça keyifli.

Beliz daha sonra Afrika’nın en küçük ülkesi Gambiya’da başka bir projede gönüllü olarak çalışıyor. Şimdilerde ilk kitabının imza günlerine katılıyor ve Gambiya’yı anlattığı ikinci kitabı üzerinde çalışıyor bildiğim kadarıyla.

Okunmaya değer bir kitap…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s