İçimizdeki Güç

Gündemi belirleyen nedir? Düşünceler, aile, çevre, koşullar, günlük yaşam, kitaplar, televizyon, ülke, dünya… ve daha nicesi. Peki bu kadar çok seçenek varken neden olumsuzluklar gündemimizi bu kadar meşgul edip, diğer tüm alanlara yayılıyor düye düşünüyorum bir süredir.

2 yıl önce Gezi olayları süresince, cumhurbaşkanılığı seçim dönemi boyunca, çocuklarla, kadınlarla ve Suriye’deki savaşla ve ülkedeki Suriyeli’lerle ilgili haberler yoğunlaştığında ben de dağılıyordum. Çünkü içim dağlanıyordu. Çocuklarıma, kocama, hatta günlük konuşmalarıma sirayet eden bir karamsarlık, umutsuzluk, en çok da öfke ile doluyordum. Ve mutsuz oluyordum. Mutlu olacak birşey göremiyor, elimden birşey gelmemesine sinirleniyor, gelecekle ilgili huzursuz hissediyordum. Bu bir süre devam etti böyle.

Sonra bunu yapmamaya karar verdim. İyilikle kötülük yanyana. Ödül ile ceza kolkola. Hayat böyle birşey. Neyi seçeceğin sana kalmış. Elbette savaştan, şiddetten, açlıktan bahsetmiyorum. Hayat Güzeldir filminde bir Nazi kampında bile mutluluğun ve oyunun bulunabileceğini anlatır Roberto Beningni. Karnımız tok, sırtımız pek, yavrularımız sağlıklı iken nedir bize batan peki, değil mi?

Ben de ruhumdaki siyahtan arınmayı seçiyorum. Kötü olan her ne varsa bize verilen birer hediye, bizim daha güzeline varma için sınavımız diye umuyorum, buna inanmak istiyorum. Elimizden gelen birşey varsa bunu bulmak ve hayata geçirmek de ödevimiz.

Çocuklarımızı “insan” yetiştirip, dünyanın ve yaşamın bir “nimet” olduğunu bilecek şekilde eğitmek bizim elimizde.

Hayatımızı öfke ile, sinir ile hezeyanlara boğmamayı seçme gücümüz var.

Kendimizi tanımak, büyütmek, anlamak, hayata katmak içimizde. Onu bulmak da zor olsa da eğlenceli ve huzur dolu bir yol.

Bana bu yolculukta eşlik eden başucu kitaplarım aşağıdakiler. Zamanı anlamlandırmak, tarih bilincinin aslında “insan” düşünüldüğünde ne kadar da gerekli olduğunun farkına varmak için. İnsanı anlamak, kadını tanımak için. Çocuğumuzla büyümek, kendimizi büyütmek için. Dönüp dönüp yeniden okunası… Yazanların eline sağlık. Her biri birer hazine.

kurtlarla-kosan-kadinlar-clarissa-p-estes
Kitap hakkında Sevil Sarp’ın Uzunçorap’ta yazdığı nefis tanıtım/analiz yazısı için resme tıklayınız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s