Ölüm İlanı Yazarı – Ann Hood

Okurken sık sık Sarah Jio tarzını yakaladığım bir kitap. İki farklı dönem, iki farklı kadın üzerinden anlatılan bir hikayesi var.

Aile kavramını, kadının özgürleşmesi, kendini tanımlaması, zamanın ve mekanın koşulları içinde gerçekleştirmesi üzerine bir kurgu. Günlük hayatın içine serpiştirilmiş düşüncelerle geleceği tanımlama çabası.

Yazar, farklı dönemlerde yaşamış, benzer karakterdeki iki kadının yaşamını benzersiz bir şekilde birleştiriyor. Zaman, mekan ve koşulların özgür ve vahşi (cesur) kadını nasıl etkilediğini, 60’ların Amerika’sında olağan bir aile hikayesi ile anlatıyor. Yazım dili oldukça rahat, akıcı. Hikaye ilginç olmakla beraber, daha ayrıntılı olarak karakter anlatımına ihtiyaç var. Karakteri anlayabilmek için çocukluğu ve çocuğu ile ilişkisi daha incelikli işlenebilirdi diye düşünüyorum. Belki de @annegozuyle baktığım içindir, kimbilir 🙂

Okumak keyifliydi. Okurken güzel zaman geçirdim. Ama tam anlamıyla beni alıp sürükledi diyemem roman için.

Ölüm İlanı Yazarı

Tanıtım bülteni:

Ölüm İlanı Yazarı, farklı kuşaktan iki kadının, beklenmedik bir şekilde kesişen yazgılarını anlatıyor. Örnek eş rolünden, benimsemeye zorlandığı ev kadınlığının yavan dünyasından bunalan Claire, zamanla evlilik dışı bir ilişkiye sürüklenir. Gelgelelim hamile kalması ve gerçeklerin ortaya çıkmasıyla çöküntünün eşiğine gelen Claire, sevdiği adam ile kocası arasında, hayati bir seçim yapmaya zorlanacaktır.

O tarihten yaklaşık yarım asır önce, kadınların özgürleşmeye başladığı, kendi hayatlarında söz sahibi olmak için mücadele verdiği bir dönemde uçarı, hayat dolu, kabına sığmayan Vivien, âşık olduğu adamı talihsiz bir kaza sonucu kaybeder. Derin bir kederle sarsılan Vivien, ölenlerin yakınları için gazetelere şiirsel ilanlar yazmayı iş edinerek teselli bulmaya çalışır.

Toplumun dayattığı kalıplara sığmakta zorlanan, isteseler de sıradanlığı seçemeyen Claire ve Vivien; biri genç bir anne, diğeriyse yaşı ilerlemiş ve çok şey yaşamış bir kadın olarak karşılaşacak ve özellikle Claire’in hayatı, geri dönülmezcesine değişecektir.

Evlilik kurumu, aile bağları, kayıplar, doğumlar ve önü alınamayan tutkular… Ölüm İlanı Yazarı, tarihin farklı dönemlerinde yaşamış iki kadının aşklarını, acılarını ve karşılaştıkları zorlukları incelikle işleyen, “bir hayatı hayat yapan” meseleler üzerine, sarsıcı ve alabildiğine sürükleyici bir roman.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s