Bir Meleğin Günlüğü

Bir Meleğin Günlüğü, “The Guardian Angel’s Journal” orjinal adı ile 2011 yılında yayınlanmış. İrlandalı Carolyn Jess-Cooke‘un ilk ve Türkçe’ye çevrilen tek kitabı.

a

C. Jess Cooke, 78 doğumlu, 4 çocuk annesi bir yazar. İrlanda’nın karanlık, dehşetli, acı ve şiddet dolu ortamını, bir çocuğun büyümesine arka plan yapmış. Kitap boyunca masum bir bebeğin, 40 yaşında, boşanmış, pişmanlık içinde, başarısız hisseden bir anne ve eski bir alkolik olarak öldürülmesine evrilen yaşam öyküsünü okuyoruz. Üstelik görgü tanığımız, kadının kendisine eşlik etmek için dünyaya gönderilen melek halindeki kendisi.

Doğaüstü ve karamsar bir hikaye gibi görünse de, İrlanda’nın geçirdiği şiddet dolu ortamın insanları üzerindeki etkisini gayet iyi veriyor yazar. Şiddetin şiddeti, kötülüğün karanlığı doğurduğunu, kişilerle bağlantılı ancak olayların arka plandaki sebepleri ile birlikte anlamamızı sağlıyor. Bu sırada inanılmaz bir doğaüstü melek dünyası kuruyor. Zaman ve mekan zihninizde Margot’un meleği Ruth ile eğilip bükülüyor.

Kitapta mini mini, masum bir bebeğin çukura battıkça batan, oysa içinde sevgiyi hep barındıran bir kadına dönüşmesine şahit oluyoruz. Toplumun bir bebekten nasıl mutsuz ve yaşamaya pes eden birey yaratabildiğini okuyoruz.

Öte yandan seçimlerimizin hayatımızı nasıl yönlendirebileceğini görüyoruz. Gereksiz gururun, sonsuz sevginin ve insanın kendine inancının nelere yol açabileceğine şahit oluyoruz.

Belgin Selen Haktanır çevirisi ile 316 sayfa akıp gidiyor. Bir anne gözüyle okumak insanı hınç içinde bıraksa da, bir annenin gücünü, topluma karşı ve toplumla beraber neler yapabileceğini de bir kez daha anlatıyor kitap. Farklı ve merakla okunan bir roman.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s