Hayatını Sahiplenenler

Hayata şevkle saldıranlara, keyfini çıkaranlara, yaşadıkları anın farkında olanlara nasıl da gıpta ediyorum. Bir hedefe odaklanıp kendini kaybetmektense, hayatla uyum içinde, kendini akışa bırakabilenlere imreniyorum. Hele de akarken zamanın içinde, bundaki güzelliği keşfedebilmişlere…

Mesela bahçesindeki tandırda ekmek pişiren kadının, bir yandan şarkı söylemesi. Yoğurduğu o hamura elinin hamaratını, içinin neşesini katabilmesi. Yazmasının ucuyla alnını silip, yan komşuya laf yetiştirebilmesi.

Joyful Praise oil angel painting art colorful woman in white dress by Laura Walker
Joyful Praise by Laura Walker

Veya bir çocukla saatlerce oynayabilenler. Kuma oturmuş, sohbeti koyultmuş, öğrenmeye, çocuğu konuşturup eğlenmeye çalışanlar değil de, kumların üzerindeki minik karmaşık yola odaklanabilenler. Çocuğun hayal dünyasında o anlığına yaşayabilenler, varolabilenler.

Playing With Dad Art Print, dad son and daughter wall art, kids art, father, brother sister, spinning, wall decor, Vickie Wade art
Playing with Dad by Vickie Wade

Ya da bozuk bir musluğu tamir etmek için, sırtından ter damlayana dek çabalayanlar. Bir yandan sövüp sayarken, bir yandan da sorunu anlamaya çalışıp kafasını kaşıyanlar. O musluk tamir edilip, vana açılınca, “koy bi çay yahu, bittim billa” demenin gururunu yaşayanlar.

Women of Church History by Lynde Mott
Women of Church History by Lynde Mott

Hiç neden yokken, akşama dolma sarıp, iki çeşit zeytinyağlı hazırlayıp, sofrayı donatanlar. Komşuyu çağırıp iki lafın belini kıranlar. Bu arada kahkaha ile göbeklerini oynatabilenler.

Öğle tatilinde kendini kitaba kaptırabilenler.

Uğraşa didine evden, ordan, burdan eşya toparlayıp, ihtiyacı olan birini bulup, ona götürebilenler. O evin kapısında elinde poşetler beklerken, bir an önce oradan uzaklaşıp, mahçup olmamalarını dileyenler.

Minicuadro - David Fernandez Saez
Minicuadro by David Fernandez Saez

 

Bazı balkonlardaki kahkahalar mesela, sizi gülümsetmez mi? Ya da annesinin elinden tutmuş heyecanla konuşan bir çocuk ilginizi çekmez mi? İki kadının mutfak muhabbetindeki şen tını içinizi coşturmaz mı? Veya birbirinin omzunu iteleye iteleye gülüşen iki delikanlı?

Bazıları “hayat zor” demez. “Benim hayatım bu” der. Onu sever. Korur. Daha iyisi olsun diye uğraşırken, yermez; hakkını verir. Her anının kıymetini dirhem dirhem öder. İçinde ona ait olan bu hayatın sevinci ile geçirir ömrünü. Çok imrenirim işte bu insanlara. O neşeye dahil olabilmek için bendeki bu çaba. Bu sahipleniş. Bu uğraş.

Laughing Himba Woman by Diana Lee
Laughing Himba Women by Diana Lee

 

Hayatını Sahiplenenler’ için 6 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s