Taşınma Öncesi Çocuklar

İstanbul’dan bir aşamada taşınacağımızı biliyorduk, fakat hep çocukların lise dönemlerini bitirmelerini bekleyeceğimizi düşünürdük. Bir kızımız (6,5) ve bir de oğlumuz (5) var bizim. Kızımız 3 yaşında okula başladı. Kreş, anaokulu derken ilkokul 1. sınıfı bitiriyor. Oğlumuz ise okula hiç başlamadı. “Okul ve okulsuzluk” … Neyse!

Temposu daha düşük, zamanın hakkının verildiği bir yaşam tarzı, bizim ruhumuzun dinginleşmesinden ziyade, çocuklarımızın kendilerini keşfetmeleri, çocukluklarını hakkıyla yaşamaları için önemliydi. Son çıkıştan kendimizi sahile atmaya karar vermemizin bir sebebi de buydu ya!

Çocuklarda günlük düzene çok önem veriyorum. Neler yapacağımızı ve nasıl yapacağımızı önceden bilmeleri, belli bir sıralama ile günlük hayatlarını düzene koymaları, daha sakin, daha bilinçli ve daha mutlu olmalarını sağlıyor. Özellikle zamanın her anının planlı olması gereken büyük şehirlerde, bu düzen oldukça önemli. Kısıtlı zamanı nasıl geçireceklerini bilmeleri, iç dinamiklerini de ayarlayabilmelerini sağlıyor. Kendilerini yaşamın gürültüsü çinde güvende hissediyorlar. Oldukça da yoğun bir yaşam trafiğimiz var İstanbul’da. Bu şekilde yaşayan çocuklarımızı taşınma konusunda önceden hazırlamamız elbette gerekliydi. Çünkü bu taşınma, günlük düzenin tamamen değişmesi, farklı bir akışla hayatımızı yaşamamız anlamına geliyor.

Düşünceler kafamızda ilk filizlenmeye başladığı zamanlarda bir fikir olarak bu durumu söyledik. “Nasıl olur böyle bir taşınma?” diye fikirlerini almak istedik. Kızım okul arkadaşlarından ve öğretmeninden ayrılmak istemediğini söyledi. Fakat anne ve babanın hep evde olması, tüm eşyalarının da gelecek olması oldukça cazipti. Sonuçta hala arkadaş değil, aile çağında. Oğlum ise eşim zaten tüm gün evde olduğundan, bariz bir şekilde benim de evde olmamı tercih etti. İlk aşamayı kolay atlattık. Küçük yaşlar böyle radikal bir karar için daha avantajlı.

Geçen aylar boyunca orada yapacaklarımız, günü nasıl geçireceğimiz, yeni evimizin fotoğrafları, odalarını nasıl yerleştirecekleri gibi ayrıntıları konuştuk ara ara.

Birkaç hafta içinde taşınmış olacağız. Çocuklar da en az bizim kadar hazır ve heyecanlı. Sanırım süreci çocuklar açısından zamana yaymak ve neler olacağı konusunda onları bilgilendirmek işe yaradı. Önümüzün uzun bir tatil dönemi olması da yeni hayatımıza alışmamızı kolaylaştırcak diye düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s