Jane Austen Kitap Klubü

Jane Austen okudunuz mu? Okumadıysanız bir an önce başlayın derim. 1775-1817 yılları arasında yaşamış bir İngiliz yazar. İkisi ölümünden sonra basılan toplam 6 kitabı var. 19. yüzyıl İngiltere’sinin siyasi olarak savaşların içinde ama güçlü olduğu, köleliğin kaldırılmasına ramak kaldığı, aristokrasinin şaşasının devam ettiği ama gücünün zayıfladığı, halkın özgürlük arayışlarının kıpırdanmaya başladığı bir dönemde, İngiltere kırsalında yaşamış bir kadın yazar. Bu, kadının varlığının evlilik ve mirasla belirlendiği bir dönemdir. Aristokrasinin artık sadece soyla değil, ticaretle de kazanıldığı, ordudan para ile toplumsal statü elde edilebildiği bir dönem. Kadınların eğitim hakkı olmamakla beraber, evde kendilerini hemen her alanda eğitebildikleri ve Jane Austen’in kaleminden süzülen büyülü bir zaman.

076b0c2ec11c43828907f0df77de109c
İmparator Franz Joseph’in Hofburg İmparatorluk sarayındaki balosunda aristokratlar. Painting by Wilhelm Gause (1900)

Jane Austen romanlarında İngiltere’nin bu dönemini aşk ve evlilik ekseninde toplumsal olarak gayet detaylı ve net bir şekilde tasvir etmiştir. Kadınların ve hatta erkeklerin düşünce ve duyguları ile toplumsal duruşları karşılıklı diyaloglarda dile gelir. Döneminde yüksek sesle okumaların yaygın olduğu düşünülürse, diyalogların romanlara canlılık kazandırmak için ne derece etkili olduğu anlaşılabilir.

Romanlarının ana karakterlerini kadınlar oluşturur. Aşık olan, güçlü duygu ve düşüncelere sahip, kendilerini geliştiren, toplumsal katmanlar arasında varlıkları ile varolmaya çalışan, aristokrasiyi delip geçen, cesur kadınlar. Romanlarının hemen hepsinde ana karakterlerin yanısıra zengin yan karakterler de bulunur. Bu sayede katmanları arasında derinleşen okumalara olanak sağlar.

jane_austen_book_club2

Jane Austen Kitap Klubü ise 6 romanın sırayla okunup, 5 kadın ve 1 erkek tarafından  tartışıldığı bir kitap kulübünun hikayesini anlatır. Sinema anlamında önemli bir varlık gösterememekle beraber, romanlardan esinlenerek günümüz ilişkilerindeki çözümlemelerin yapılması ilgi çekici. Romanların ana teması aşk ve ilişkilerdir. Öte yandan kadının toplumsal anlamda kurallar bütününden etkilenip kendine nefes alacak alan yaratması önemlidir. Bu noktada toplum çözümlemesinin son derece keskin bir netlikte yapılmış olması, romanların bu denli etkili ve zevkli olmasını sağlayan en önemli unsurdur kanımca.

20170104_083452

Kitaplarını okumanızı, filmlerini izlemenizi öneririm. Zevkli bir okuma dönemi olacaktır 🙂 Hele de arkadaşlarınızla tartışarak çözümlemeler yaptığınızda tadından yenmez emin olun 🙂

Kitapları:

 • Sense and Sensibility/ Aşk ve Yaşam – 1811
 • Pride and Prejudice – Gurur ve Önyargı – 1813
 • Mansfield Park/Mansfield Park – 1814
 • Emma – 1815
 • Northanger Abbey/Northanger Manastırı – 1818
 • Persuasion/İkna – 1818

Filmleri:

Bunun yanısıra pek çok filmde romanlarından, karakterlerinden bahsedilmiş ve bir çok sinema ve televizyon filmine de esin kaynağı olmuştur.

c8303b85c262bdfbb00c32edebbc559e

Jane Austen Kitap Klubü’ için 11 yanıt

 1. Ben de aynı düşündeyim sizinle, mutlaka okunmalı ve filmleri de izlenmeli. jane Austen romanlarında, kadın gerçekten çok güzel işlenmiştir. BBC de olsun, sinemada olsun izlemekten çok zevk almışımdır, kaç kere seyrettğimi bilmiyorum ama yine seyrederim. Teşekkür ederim. Sevgiler, nia

  Liked by 1 kişi

   1. Ben de… fotoğraf sitem nedeniyle dış dünyanın farklı kültürleri ile tanışıyorum ve (en azından üyesi olduğum grup) sanat, gibi edebiyat gibi, çeşitli kültürel zenginliklerle uğraşıyorlar. Her ailenin içinde, sanatla hobi olarak da olsa ilgilenenleri var. Yaşamak için çalışmak, ama keyif ve mutluluk için daha çok çaba sarf etmek… Zor bir coğrafyadayız. Her günümüz bir diğerinden daha zor… Hayat güzellikleri paylaştıkça güzel ama aynı zamanda acıları da paylaştıkça daha güçlü ve daha umut dolu. Güzel bir gün olması dileğimle, sevgiler, nia

    Liked by 1 kişi

 2. Maalesef demekten utanıyorum. Hiç okumadım. Ama iki filmini bilmeden izlemişim. Klasik filmlere benzemediğini sen yazınca ayrımsadım. Teşekkürler listeme yeni kitaplar eklediğin ve fark etmemi sağladığın için.

  Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s