Limonata

Bir tarif paylaşmayacağım, zira ilkokul 2. sınıf İngilizce ders kitabında bile tarifi var. Bugün çocuklar bize sürpriz yapıp, bu tariften nefis bir limonata hazırladıkları için biliyorum bunu. 👍 

Çocuklar, özellikle okul olmadığı dönemde, planlanmamış ve yapılandırılmamış zamana ihtiyaç duyuyorlar. Şehir yaşamında, çalışan ebeveyn koşulları her ne kadar buna yeterince olanak tanımasa da, elden geldiğince bu imkânı yaratmaya çalışmak gerek diye düşünüyorum. Canlı bir örnekle ne denli önemli olduğunu da yeniden gördüm zira.

Bol vakit olmasına rağmen, yapmaları gereken hiç iş olmaması (genelde ev işlerinde belli sorumlulukları var çünkü) çocukları ateşledi sanırım. Bir süre mutfağa gelmememi istediler. O sırada açmışlar ders kitabını ve tarife uygun şekilde lezzetli bir limonata hazırlamışlar. Beraber bir şeyleri başardıklarında, kardeşler arasındaki ilişki de güzelleşiyor. Günün kalanında epey bir süre kuleler yapıp, oyunlar icat ettiler. 

Çocuklarımıza kendi diledikleri gibi harcayabilecekleri bol zaman, gönüllerince kullanabilecekleri, kirlenmesi veya bozulması bize dert olmayacak uygun bir alan ve sıkılmalarına da fırsat vermemiz gerek sanırım. Ancak o zaman kendilerinin farkına varıp, kendilerini tanıyıp, kendileri ile vakit geçirmeyi öğreniyorlar. Böyle büyümüş bir çocuğun, yetişkin olduğunda kendine güvenli ve kendiyle barışık olma ihtimali de epey fazla bana kalırsa.

Denemeye değer bence, ne dersiniz?

Limonata’ için 4 yanıt

  1. Bizimki bu ara fazla sıkıldım sıkıcı lafını kullanıyor üzülüyorum..ben de ona keşiflerin, icatların sıkılan insanlar tarafından yapıldığını sıkılmanın kötü bişi olmadığını kendini ve birşeyleri keşfedeceğini gösterdiğini falan anlatıyorum ..umarım işe yarıyordur :))

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s