Bulaşıktan Sadeliğe

Son zamanlarda okuduğum dönem kitaplarında çamaşır ve bulaşık yıkamanın kadınların hayatında oldukça önemli bir yer tuttuğu dikkatimi çekti. Günümüzde makineler ve yardımcılar sayesinde pek de umurumuzda olmayan bir mevzu oysa değil mi?

Şimdi nereden çıktı bu diyeceksiniz elbette. Bizim bulaşık makinesi bozulmuş üstünüze afiyet, önümde dağ gibi bulaşıkla kalakaldım da! Onları yavaş ve emin ellerle yıkarken, bu işin ne derece ciddi bir terapi olduğunu unuttuğumu farkettim. Kafamda olan biten, geçmişe karışmış gelecek, umuda sarınmış endişe derken baktım ki benim dağ yola girmiş bile. Bilmem bulaşığın bitmesinden, bilmem aklıma üşüşenlerden ağzım kulaklarımda gülüyordum.

Özümüzdeki hissiyatın bizi götüreceğini umduğumuz nefis mutluluk diyarı yolculuğuna sadeleşmenin ardından, hatırlayabildiğimiz veya önsezilerimizle hissedebildiğimiz kadar geriye giderek başlayabiliriz. Yani öncelikle eşyaları, ardından hayatımızdaki fazlalıkları, hobileri, zorunlulukları, en sonunda da insanları azaltabiliriz. Her gün daha da çok tüketin, alın, satın, yine de doymayın devam edin, insan biriktirin, network edinin, çevrenizi insan doldurun diyen sisteme inat, az olsun, öz olsun, sizin olsun herşeyiniz. Epey zor bu iş, bir çırpıda okunduğu kadar kolay değil inanın. Sonra da en basit uygulamalarla günlük hayatı devam ettirme çabasına başlamak gerek. Az çeşitli ve kolay öğünler mesela. Benzer renklerde kıyafetler ile basit bir dolap oluşturmak, yapılacaklar listesinden sadece en gerekli olanları yapmak, gerçekten istediğimiz insanlarla görüşmek, böylece bol vakte kavuşmak ve bu vakti de dilediğimiz ve bizi en mutlu eden şeylere harcamak. Hayatın tadının daha fazla çıkacağını düşünüyorum bu şekilde. Aslında bunu denedim ve bu şekilde işlediğine eminim de diyebiliriz.

Şimdi bakınca pinçik pinçik el işlerine saatler harcamaya✍ veya bahçede mevsimine uydurmaya çalışıp ha babam onu bunu🌱🌸🌾 ekip biçmeye, gezmeden önce cıncık cıncık araştırma 📖📚 yapmaya, bir somun ekmek🍞 pişirebilmek için tüm gün uğraşmaya sadeleşmek denir mi bilmem. Fakat yapmak zorunda olmadığımız halde istediğimiz için yaptığımız her türlü alengirli iş eğlencedir benim lügatimde, ne yapalım? Bi deneyin, billa pişman olmazsınız. Hatta bu akşam bulaşıkları elde yıkayarak başlayabilirsiniz 😂😉

Yarın Cumhuriyet Bayramı. Dün okulu ve sınıfları süsledik. Heyecanla yarınki törenleri, akşamki bayrak alayını bekliyoruz. Kasabada olmanın, üstelik Ata’nın yolunda pek çok insanın bir arada yaşadığı bir kasabada olmanın, hele de okul çağında çocuklarının olması çok güzel. Bize en büyük bayramımızı kutlamak, coşkuyla katılmak, şükretmek, çocuklarımıza bu duyguyu vermek kalıyor.🇹🇷🇹🇷🇹🇷

Bayramımız, Cumhuriyet’imiz kutlu ve daim olsun. Ata’nın izinde, onu anlayarak ve yaşatarak aydınlık yarınlara…🇹🇷🇹🇷🇹🇷

Bulaşıktan Sadeliğe’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s