2018 Dilekleri

Dünyada barış,

Yoksulluğa çözüm,

Kadın, çocuk, hayvan, doğa hakları,

Herkese, devrimleşmiş ve evrimleşmiş, ücretsiz ve adil bir eğitim

Ve elbette dahası…😂😂😂

Yok arkadaş, ben öyle boyumdan büyük işlere kalkışacak değilim. Kibri vicdanından büyük, aklı cüzdanından küçük beyefendiler ve hanımefendiler! zaten ziyadesiyle hakkından geliyorlar o işin. Biz kendi işimizle meşgul olalım.

Doğrusu 2017’den öğrendiğim birkaç şey var. Bunlar ne derseniz;

1. Başka şekillerde yaşayan insanlar da var. Hayır lafta değil, gerçekten var. Bunu bilmek başka, inanmak bambaşkaymış. Türlü çeşit ve hatta tuhaf bile denebilecek bin şekilde yaşamlar sürdürülüyor. İnanmazsınız, pek çoğu da gayet huzurlu ve hatta mutlu şekillerde. O nedenle hayatı güzelleştirmek adına bulmaya çabaladığımız çözümler biraz güdük kalıyorsa her defasında, bir nedeni de uydurmaya çalıştığımız kalıbın farklı farklı olmasındanmış.😵

2. Zaman, koşullardan bağımsız yetersiz bir kaynakmış. O sebepten kendisine pek prim verilmemeli ve fazla kaale almadan yola devam etmenin yoluna bakmalıymış.

3. Yolunda gitmeyen şeyler için sızlanmayı bırakmanın en güzel yolu, uğraşmaya başlamakmış. Öyle alakasız işlerle değil elbette. Eğitim mi derdin, bir yolunu bul ve eğit ya da eğitil! Temizlik mi derdin, al eline torbayı, çık sokağa! Okumak mı, kur bir kulüp, her ne şekilde olursa olsun devam ettir, uğraş onunla! Ya da ne biliyim, memleket mi derdin, kardeşim tek yolu siyaset değil ya, tut bir kenarından çocuğun, kadının, ormanın, suyun, havanın, madenin, eğitimin, sağlığın, hayvanın, tarımın… Hepsi bir arada al sana memleket işte… Etki alanındaki varlığın kadar biri olduğunun ayırdına vardığında, etkin bir insan olmanın da yolu açılmış oluyor. Dünyada doldurmaya çalıştığın alan işte orası, hakkını vereceksen yaşamanın hani, aklında olsun 😉

4. Hayallerini gerçekleştirmek güzelmiş. Bunun için biraz inat, biraz çaba, biraz şans ama bolca sabır, en çok da bir hayalin kendisinin olması gerekmiş. Ve hayaller asla bitmezmiş. 😎

5. Okumak, okudukça daha da güzelleşen bir eylemmiş. Ve zaman zengini olmak, ne okuyacağına karar verirken rahat olmak anlamına geliyormuş biraz da. Bu sene bol bol roman okuyabilmem çok ayrı bir keyif kattı hayatıma.

6. Ebeveynlik düşündükçe, yaşadıkça derinleşen, farklılaşan, güzelleşen bir şey. Ve bu işin en doğrusu, en doğalı, en güzeli yok. Fakat buna kendini inandırmanın da imkanı yok. Ondan sebep, sev çocukları, çok sev ve bunu iyice anlamalarını sağla yavruların. Yapabileceğin “en” ebeveynlik o işte.

Evet, 2018 için dileğim ve hedefim ise şu: Daha çok yeni şey öğrenmek ve farkına varabilmek. Elimden gelen en iyi şekilde yaşayabilmek için, elimden gelenin en iyisini yapabilmek.

Hadi iyi yıllar ahali 🎄🎉🎋🎊💞

2018 Dilekleri’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s