Hayal ve Gerçek

Günlerin getirdikleri hâyâl ettikleriniz değilse ne yapıyorsunuz? Malum, hayat bazen insana çelme takıyor, kafasına göre bir kader biçiyor. Türkiye Hâyâl Haritası’nda Türk insanının hayal üçgeni alttaki köşelerde kader ve keder, en üst uçta ise umut şeklinde belirlendi. Bizi nasıl da güzel tanımlamış değil mi?

Hayallerimiz yokluktan, savaştan ve darbelerden örülmüş geçmişimize istinaden güvenli bir yaşam üzerine inşa oluyor. Benim gibi X kuşağı olanlar için sigortalı ve parası yatan bir iş, sonra bir ev, hadi iyi kazandın diyelim bir de araba hayaldi. Çünkü bizden önceki kuşağın sahip olabildiği buydu genel olarak, o da emeklilikle beraber elbette.

Bizim kuşak sonlara doğru bizi ittiren Y kuşağı ve internet sayesinde vizyonunu biraz genişletebildi. Gezmek, sadelik, keyif bir parça da olsa yer bulabildi beklentilerimiz içinde.

Y kuşağı ise kendi özgürlükleri ve minik topluluğuna dahil olmayı ön plana aldı. Bu beraberinde bize boşvermişlik gibi görünen, ama özünde cesaret ve sabrı barındıran bir yaklaşımdı. Bu sayede kariyer olgusu, yanında bonus olarak eğitimi de alarak yavaş yavaş yeni neslin gündemindeki önemini kaybediyor. Eğitimin ve kurumsal hayatın yapısı gereği yaşanılan sorunlar da tuz biber elbette bu duruma.

Bu iki kuşağın yetiştirdiği Z kuşağı ise rengarenk, sakin ve bize hedeflemesi anlamsız gelen, oysa yaşamın ve doğanın özünü oluşturan mutluluğa ve huzura endeksli gibi duruyor. Bizim ağzımızı yakan okul-iş-ev üçgenini hayatın merkezine oturtma çabası onlarda işlemeyen bir formül, çok şükür. Anlamlandırmaya çalıştıkları şey, kendi içlerinde olanla doğanın ve yaşam döngüsünün uyumunu nasıl birleştirecekleri. Ne harika değil mi? Tam da bu nedenle hayatın gidişatını hayal etmek yerine, olduğu gibi içine uyumlanmak ve bu şekilde varolmak onlara nasip olacak gibi duruyor.

Başta sorduğum soruya dönersek, cevabı çocuklarla beraber geliyor. Bizden çıkan oklar, hedefe doğru hızla yol alıyorlar anlaşılan. Bize düşen hızlarını kesmeden, yönlerine müdahale etmeden, keyifle izlemek sanırım. İyi seyirler 😊

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s