Mutluluğun Anahtarı (pek mi iddialı?!)

Bazen gün içinde de oluyor huzurun farkına vardığım. Çocuklar yemekten sonra odalarına gidip oyuna, kocam kendi işlerine dalmış oluyor ve ben tertemiz ve düzenli evin içinde, yemek hazır ve gün ışıldarken kendimi kendimle başbaşa buluyorum. Durup kendimi, ruhumu, gönlümü dinliyorum. Bazen gecenin bir yarısı, ev ahalisi mışıl mışıl uykuda ve ben en sevdiğim filmlerden birini seyrederken, bazen sabahları güneşi henüz doğmamışken yakalayıp, kahvemi hazırlamaya vakit bulmuş ve tam da güneşin dünyayı selamladığı o anın karşısına kurulmuş, tüm ruhum ve bedenimle onu selamlamaya hazırken… Bazen minicik bir anda, kızım veya oğlum, hatta en güzeli ikisi birden bana sarılmış, kocam sadece ikimizin anlayacağı bir imâda bulunmuş, keyfim tam da şaftına oturmuşken… Bir yolculuğa çıkmış, sevdiğim bir şarkı başlamış, yol sakin, güneş nefis bir açıda ve hâlâ gidilecek yol uzunken… Evet, huzurun farkına vardığım çok an olması ne harika bir lütuf değil mi? Bu noktaya gelebilmek için kendimi dinlediğim, okuduğum zamanlara kıyaslayarak, kendime işkence çektirdiğim, esip gürlediğim, bağırıp çağırdığım, yok yere ağladığım, sebepsiz zor kararları uygulamaya çabaladığım zamanları sayarsak az bile. Hakettiğimden emin olduğum o anların keyfini sürmek ve bunu bu bilinçle yapmak ayrı bir keyif. Çünkü farkındayım.

Yapacak çok şey var zihnimde. Çoğu bana dair değil üstelik. İşte bu da ayrı bir huzur kaynağı. Ama kendimle ilgili de planlarım var elbette. Çünkü onlar zorunluluklara rağmen hayatı keyifli kılanlar, çünkü onlar beni bugün olduğum insan yapanlar.

En güzeli hâlâ okunacak kitaplar, sohbetlere meze kahkahalar, gururla izlenecek yarınlar, emeğin sonucu ele gelenler olması. Daha doğacak çok güneş, hissedilecek çok huzur ânı var. Bunu bilmek bile güzel.

Şimdi durup kendi huzur anlarınızı düşünün lütfen. Neye hizmet ediyor, neyi işaret ediyor, ne kadarını kaplıyor günlük yaşamınızın ve siz ne kadar farkındasınız bunun? İşte bu hâyâl kurmanın, plan yapmanın, çabalamanın ama en çok mutlu olmanın anahtarı. O anahtar elinizde üstelik. Sadece farkına varmanızı bekliyor bir süredir belki de…

Mutluluğun Anahtarı (pek mi iddialı?!)’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s