Zaman mı izafî?

Hayatın neresinde olduğumuzu sorguladığımız yerdeyiz, en azından bazılarımız. Kimi bu günleri karantinada, kimi kuluçka döneminde geçiriyor. Kendi adıma kuluçka dönemine daha yakın olduğumu söyleyebilirim. Her ne kadar aile sağlığı açısından, uzaklıklar ve kısıtlamalar açısından zorlandığımı, içimin zaman zaman yangın yerinde döndüğünü itiraf etsem de, bu zorunlu kapalılık dönemi sorgulamalar açısından faydalı oldu bana. Oysa büyük ailede herkesin sağlıklı olmasını tercih ederdim, ama nafile, herkes gibi payımıza düşeni yaşıyoruz sonuçta.

Bu akşam BBOM (Başka Bir Okul Mümkün) derneğinin bir eğitimine katıldım. Okumanın hemen her alanda faydasını gördüğüm gibi, çocuklarla iletişimde ve bir insan yetiştirmekte de pek çok faydasını gördüm. Okuduklarımın yansıması ve faydasını da bir kez daha bu eğitimde de farkettim. Okuyup, üzerinde düşünmediğim pek bir şey olmadığını gördüm yine ama derli toplu bir halde bunları görmek her zaman iyi geliyor insana. Aktif çalışma hayatımda da pek çok eğitime katılmış olmamın sebebi budur. Epey deneyimli bir çalışan olarak katıldığım ve kendimi yaşlı hissettiğim şirket eğitimlerinde de bu bakış açısı sayesinde çok şey öğrendim. Bir X kuşağı özelliği.

İnsanın kendine dönmesi, içini dinlemesi, özümsemesi ve dahası içindeki eğriyi doğruyu analiz etmesi için belki de dünyanın hemen hepsinin kapılarını kendi üzerine kapaması gerekliydi. Belki de insan denen fanî, ancak böyle düze çıkabilecekti.

Göbeklitepe ile ilgili biraz okumanızı, vaktiniz azsa seyretmenizi tavsiye ederim. Zira nereden nereye ve neden geldiğimizi sorgulamak adına iyi bir başlangıç.

Şimdi geriye yaslanıp, ruhu sağaltıp, iyi bir düşünüp, insanlığı ve kendinizi iyi bir yargılayıp, ayakları yere basan sonuçlara ulaşmanın zamanı. Dünya değişirken, biz neden yerimizde duralım ki! Bir yerden başlamak gerekiyorsa, o yer neden burası olmasın? Bir zaman başlamak gerekiyorsa, o an neden bu olmasın?

Neyi bekliyorsunuz? En azından bunu sordunuz mu kendinize? Sizin için anlamlı, iyi ve gerekli olan nedir? Zaman denen izafî varlık, sandığınızdan da kısa. Ve aslında asla geç olmayacak kadar uzun… Sizsiniz aslında izafî olan… ve sizin ruhunuzda duymayı ertelediğiniz fırtına…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s