Pazartesi

Haftanın başladığı gün, epeydir bana bir şey ifade etmiyor. Okul varken biraz, ama o kadar. Çünkü haftaiçi günleri de tatil formunda yaşıyorum. Sebebi 4 sene evvel aldığımız karar; işi gücü ayarlayıp, çocukları küçük bir yerleşim yerinde büyütmek ve kendi zamanımızın efendisi olabilmek. Bu hayali gerçekleştirebilmek için planlar yaptık, itinayla uyguladık. En önemlisi de hayatın sürprizlerine karamsarlık ve bezginlikle değil, yeni bir fırsat gibi kucak açtık. Uyum sağladık yani koşullara.

Bu sabah 6:30’da kalktım. Erken uyanmak, eğer zorunda değilseniz, büyük bir keyif. 30 dakika daha erken uyanıp, güneşin doğuşunu seyredemediğime hayıflansam da, gökyüzü benden yanaydı. Bulutlar gün doğumunu tekrar yaşattılar sağolsunlar. Güneşi kucaklarına saklamış, ışıklarının dört bir yana süzülmesini sağlamışlardı. Daha ne isterim?!

Pafi ile klasik sabah gezmesini yaptık. Bahçeden domates ve biberleri topladık. Sonra mutfağa girdim. Radyoyu açtım. Dingin ve sessiz, üstelik sabah serini havanın hakkını vermeye karar verdim. Önce kayısı marmelatı, ardından anjelik eriklerinin marmelatı ve taze biber dolmasının içini hazırladım. Yaklaşık 2 saatin sonunda ev ahalisinin sabah mırıltıları gelmeye başladı. Biraz yatak keyfi, biraz kıkırdaşmalar derken, çocukların arkadaşı geldi. Anne ve babası çalıştığı için bazı günler bize eşlik ediyor.

Kahvaltı sonrası 1 saat ders yaptılar birlikte. Sonra da satış kutularını alıp, evin önündeki ağaç gölgesinde kitap, oyuncak, kıyafet satışına başladılar. Kazandıkları paranın büyük bir kısmı Pafi’nin aşıları için. Kalanı da dondurmaya elbette. Kendileri gidip, dondurmalarını aldılar.

Girişimcilik, çözüm üretme, ekip çalışması, amaca yönelik eylem, özgüven kazanma adına iyi bir gündü.Saat sadece 14:00.Gün daha neler getirecek bakalım!

Çalışırken bu kadar verimli geçen günlerimin sayısı sayılıdır. Şimdi emekli hayatımda, daha önce olmadığım kadar üretken, faal ve verimli olduğumu hissediyorum.

Demem o ki; hayaliniz için yola çıkın. Yolculuk keyiftir. Yol size gösterir yönü, dinleyip kucaklamayı deneyin. Yol açık. Değilse de, emin olun açık olan yönü gösterir. Her yolculuk bir adımla başlar. Yolculuğunun ilk adımı bir hayal olan insanlar, şanslıdırlar.

Pazartesi’ için 2 yanıt

  1. Okuyunca içimi keyiflendiren güzel bir yazı olmuş, gönlünüze sağlık. O yola çıkmak için zorlananlardanım ama çıkmak isterim hep ve aslında yazınızı okuyunca hep gün doğarken kalkmak isteyip kalkamadığımı düşündüm yine. O güneşle beraber doğanlardan olmayı diliyorum. Aslında erkenciyim ama günle beraber her gün doğmayı da çok isterim.
    Gününüz güzel olsun, sevgiler.

    Liked by 1 kişi

    1. Teşekkür ederim. Güneşle gizemli olduğunu düşünmeyi sevdiğim bir ilişkimiz var. Doğuşu ve batışı hep ilham verici, hayret uyandırıcı benim için. Hayallerinize, sizin için en güzel zamanda ve şekilde kavuşmanızı dilerim.

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s