Pandeminin Çocuk Yüzü

Çocuklar da bazı şanslı insanlar gibi evdeler. Peki onlar da şanslı mı acaba?

🎭Pandeminin vurduğu pek çok kesim var. Ekonomik açıdan zor durumda kalan azımsanmayacak bir topluluk var. Ne zaman ve ne şekilde düze çıkılacak muamma. Devletin var olma sebeplerinden en önemlisi savaş, salgın, afet gibi durumlarda topluma destek olmak, düzeni her kesim için adaletli seviyede sağlamaktır. Gördüğüm kadarıyla dünyada bu konuda sınıfı geçen devlet sayısı üçü beşi geçmiyor. Zor zamanlar.

💒 Ailede şiddet, geçimsizlik gibi zorlayan, iç acıtan yaşamları olanların durumu ise daha da vahim. Ne yapıyorlar? Nasıl hakkından geliyorlar? El uzatan var mı? Rakamlar şiddetin hemen her türlüsünün arttığına işaret ediyor. Bu işaret fişeği gerekli yerlere ulaşıyor mu emin değilim.

🎓 Çocuklar da bu durumdan ciddi şekilde etkileniyor. @sutdoktorum ve @aysudakolemen özellikle okul öncesi ve ilkokul eğitimine dikkat çeken, okulların bu çocuklar için yüzyüze eğitime hızla geçirilmesi gerektiğini bilimsel bir şekilde açıklayan yayınlar yapıyorlar. Ekranın çocuklara olumsuz etkilerini tartıştığımız bir dönemden, çocukları saatlerce ekrana mahkum bıraktığımız bir döneme hızla geçtik. Bu durum bile bir lüks, sahip olanlar için bir avantaj üstelik. Akıl alır gibi değil. Değişimin hızlı çarklarında öğütülen, çocuklarımız kadar geleceğimiz de. Durumu düşünmek ve hızlı bir aksiyona dökmek gerek bilimsel göstergeleri.

🐣🍼 Bebekler için bile durumun vehametini düşününce insan okul öncesi dönem çocuklarına ayrı üzülüyor. Kendisi boyutlarında bir varlığa henüz gerçek anlamda maruz kalmamış 2 yaş bebelerini ileride nasıl bir sosyal hayat bekliyor acaba? ⛸️ İşte bu sebeple çocukları her gün izin verilen ve ekrandaki derslerden kalan vakitlerde sokağa çıkarıyoruz. Koşmalarını, paten sürmelerini, bisiklete binmelerini, ağaca tırmanmalarını, en olmadı yürümelerini teşvik etmeye çabalıyoruz. Buna imkanımız olduğu için de dünyanın en şanslılarından olduğunuzun farkında olarak, şükrediyoruz.

Zor zamanlar… Herkes elinden geleni yapıyor. Hangisi neye yetecek, onu da zaman söyleyecek.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s