Pandemi ve Çok Önemli Dönemler

Çok önemli zamanlar yaşanırken insan anlayabiliyormuş içinde yaşadığı zamanların ne denli önemli olduğunu demek ki! Öyle ya, hep bir ağızdan dolu dolu bağırmamızın sebebi de bu değil mi? Çağ değişiyor diye yaşıyorduk son 20 yıldır, al işte değişiyor.

100 yıl önce dünya savaşı ve sonrasında yaşanan, şimdilerde idrak edebildiğimiz İspanyol gribi tam da bu değil mi? Devir değişmiş, sonrasında dünya sanata yön veren, çılgınca yaşanan ve üretimin her anlamı ile fezaya ulaştığı altın döneme geçmiş. Yaşanan acılar da zemini pekiştirmiş. Bize de böyle oluyor zaar. Üstelik daha yaygın ve erişilebilir bilgi ve geçmişin kaydı sayesinde yorumlamak daha keskin ve net sonuca ulaştırıyor bizi. Evet devran aynı şekilde dönüyor, dönüyor. Kişisel yaşam serüvenimiz ise bize başka hikâyeler anlatıyor ve bize de yaşarken damıtmak düşüyor sırrını aldığımız nefesin, yaşadığımız çağın.

Benim payıma 40’lı yaşlar düştü. Ah ne şahane zamanlardır onlar! Kendini bilme yolculuğundaki en nefis duraklar. Hele de çocukların dünyasına eşlik edeceğin zamanlarsa! Bak şans diye buna denir işte. Yüzümü güldürenlerden. Bir yandan üst kuşağımın yaşadığı zorluklara at başı eşlik etmek de işin cilvesi olsa gerek.

Çocuklarım yaşları ve yaşadıkları sayesinde olanı biteni kendilerince anlamlandırabilecek zamanda yakalandılar günlerin getirdiğine. Anam babam zorlukların üstesinden gelebilecek, ama tarifi zor acılara şahit ve hedef olarak tutuldular. Ben, anlamaya ve hissetmeye tüm gücümle, desteğe ve eşliğe her bir zerremle katılmaya nazır düştüm göstere göstere gelen çağın değişim rüzgarına. Savrulup duruyoruz diyemem, zira elimizde kürekler, ha babam debeleniyoruz akıntıya. Koyvermenin güzelliği sarmışken etrafı, yüzümüzde maskeler, farkında olmaya kilitlenmiş, nefesimize odaklanmış direniyoruz. Yaşamak ama hakkını vererek, direnmek ama akıntıyla beraber, umut etmek ama zerresini ziyan etmeden acının da, gidiyoruz keramete.

O keramet ki, içinde güzellikler barındırsın diyedir tüm çabamız…

Siz hangi dönemindesiniz pandeminin ve gelen tüm yıldız açıları ile Temmuz ayının?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s